Korizmeni susret Hrvatskoga nadzemlja: Oholost vs. Poniznost by Marin Periš

Treću srijedu mjeseca ožujka, u Velikoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa, održan je korizmeni susret Hrvatskoga nadzemlja. Ovoga puta, tema susreta bila je “Oholost vs. Poniznost”, a gost predavač bio je Marin Periš – diplomirani teolog, član Božanstvene komedije i jedan od osnivača Hrvatskoga nadzemlja.

Oholost – majka svih grijeha

Na početku predavanja, Marin Periš govorio je o oholosti, naglasivši da je ona prvi od svih smrtnih grijeha i izvor svih ostalih grijeha. Oholost je stanje koje se protivi Bogu i njegovoj volji, a njezin korijen leži u pobuni protiv Boga.

„Moje srce se odmetnulo od Boga i onda se razvija oholost. Ja sam uobražen i umišljen, gledam sebe većim od drugih i većim nego jesam. Sve gledam iskrivljeno, uključujući i Boga,“ naglasio je Marin.

Oholost se može prikriti na razne načine, pa čak i kroz isticanje vlastitih mana i slabosti. Ona je lukava i suptilna te se lako uvlači u ljudske misli i djela. Rijetki kršćani priznaju da su oholi, a upravo je to najveća zamka ovog grijeha. Marin je istaknuo kako oholost uvijek teži tome da budemo u centru pažnje, stvarajući rivalstvo i zavist prema drugima.

Poniznost – put prema slobodi

Nasuprot oholosti, poniznost se u kršćanstvu gleda kao njezina suprotnost. Poniznost nije poniženje, već ispravno gledanje na sebe i svijet oko sebe.

„Ako je oholost uzdizanje, onda je poniznost spuštanje. Zapravo, poniznost je gledati sebe ispravno. Kad sebe gledam ispravno, onda i sve oko sebe, uključujući i Boga, gledam ispravno,“ objasnio je Marin.

Važan kriterij poniznosti je služenje drugima. Prepoznati potrebe drugih i staviti ih ispred svojih želja ključni su elementi istinske poniznosti. Marin je naglasio kako poniznost vodi u slobodu jer nas oslobađa od stalne brige o tuđem mišljenju.

Oholost i poniznost u svakodnevnom životu

Oholost se može prikrasti i u naša dobra djela, iskvariti naše namjere i usmjeriti nas na vlastitu slavu umjesto na službenje Bogu. Marin je upozorio na to kako nas oholost može odvesti u zatvorenost, osamljenost i stalno razmišljanje o sebi, dok poniznost otvara vrata slobodi i unutarnjem miru.

“Svi smo mi oholi i svi se borimo s tim. Stalno moramo biti u formi u toj borbi, a formu postižemo tako što se predajemo Gospodinu. Trebamo se truditi, boriti, moliti i rasti s Gospodinom tako da možemo biti spremni i ostati na nogama kad dođu trenuci bolesti, patnje i boli,” zaključio je predavač.

Poruka mladima

Na kraju predavanja, Marin Periš podijelio je nekoliko savjeta mladima:

  • Redovita i temeljita ispovijed
  • Svakodnevna molitva
  • Zahvalnost na malim stvarima
  • Prihvaćanje poniznosti kao puta prema istinskoj sreći

„Moli svaki dan. Nemoj Bogu ostavljati krajeve svoga vremena, davati mu mrvice sa stola. Imamo dovoljno toga da budemo sretni, ne nedostaje nam ništa,“ poručio je Marin.

Najava sljedećeg susreta

Sljedeći susret Hrvatskoga nadzemlja održat će se u srijedu, 9. travnja, u 20:30 sati u Velikoj dvorani Nadbiskupskog sjemeništa. Tema susreta bit će ljubomora, a gost predavač fra Mario Berišić.

Pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u ovom duhovno-obogaćujućem susretu!

Podijeli ovaj članak s prijateljima.

Facebook
WhatsApp