Hrvatsko nadzemlje


Hrvatsko Nadzemlje projekt je Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije koji su osmislili i pokrenuli sami mladi u ožujku 2010. godine želeći upotrijebiti sve svoje talente da bi na kreativan način širili Radosnu vijest. Namijenjen je prvenstveno studentima i mladim radnicima, ali otvoren je i starijim srednjoškolcima te svima koji se osjećaju mladi. Sam naziv daje naslutiti razlog nastanka projekta koji želi biti reakcija na sve one negativnosti u našemu društvu o kojima svakodnevno slušamo. Nadzemlje je tako reakcija na ono što jednim imenom možemo nazvati hrvatskim podzemljem te nastoji mladima na kreativan način ponuditi nešto pozitivno, podsjetiti ih na ljepotu dobra, poštenja i pravde, potaknuti ih da živeći te vrijednosti u svom životu mijenjaju naše društvo, a sve u duhu tradicionalnih vrijednosti Katoličke Crkve.

Najave događanja

kmnl momcadi
glazbeni sastavi

pp

pp4

pp2Online susret Hrvatskog nadzemlja: „Tetovaža ili blamaža?“

Napisao/la  Danijela Musulin
Published: 16 Lipanj 2021

Posljednji susret Hrvatskog nadzemlja u ovoj akademskoj godini održao se u srijedu, 16. lipnja, u online formi. Bio je to ujedno i jubilarni 100. susret Hrvatskog nadzemlja koje uspješno djeluje već 11 sezona. Ovoga puta tema su bile tetovaže, a gost predavač bio je don Ivan Terze, župnik Župe Marije Pomoćnice kršćana na Kmanu i voditelj oratorija.

Don Ivan Terze odmah na početku razgovora s voditeljem iznosi kako Crkva nema neki generalan stav o tetovažama i da tetoviranje samo po sebi nije grijeh, već da je pitanje ispravnosti te tetovaže i njezina sadržaja i toga što predstavlja. Napominje i kako tetoviranje kod nas Hrvata ima određenu prošlost, budući da su se Hrvati u Bosni i Hercegovini za vrijeme Osmanskog Carstva tetovirali kako bi se sačuvali od Turaka te njihovih zakona i prava koje su polagali, poput prava prve bračne noći. Takvo tetoviranje bilo je sa svrhom i imalo je za cilj sačuvati život i dostojanstvo. No, danas tetoviranje više predstavlja izražavanje nekih stavova pa čak i modu i vrlo je teško generalizirati razloge zbog kojih se ljudi tetoviraju budući da ne postoji neki univerzalan razlog tome i sve ovisi od čovjeka do čovjeka.

Ipak, dodaje da u našem društvu i dalje postoje određene predrasude prema tetovažama zbog njihove povijesti i ljudi za koje se one uglavnom vežu, poput kriminalaca, zatvorenika i članova bandi.

Predavač ističe da je tetoviranje svakako odluka prije koje treba dobro razmisliti i jesmo li spremni na nju budući da je tetovaža trajna i vrlo ju je teško kasnije ukloniti. Naravno da u obzir trebamo uzeti i zdravstvene razloge i rizike koje tetoviranje sa sobom nosi, a na koncu i sadržaj onoga što tetoviramo odnosno je li moralno ispravno i kosi li se s naukom Katoličke Crkve. Don Ivan je na kraju zaključio da bez obzira što nešto nije grijeh, ne mora nužno biti i dobro za nas te da svakako prije tetoviranja moramo dobro razmisliti i sve odvagnuti.

Susret su  obilježile pjesme „Žeđ za Tobom“ u izvedbi Papa banda i „Samo jedna kap“ u izvedbi Branka Medaka te filmovi u produkciji Hrvatskog nadzemlja: „Zanimljivosti“ i „Mladost - ludost“. Također, provedena je i jedna zanimljiva anketa među građanima Splita o njihovom stavu prema tetovažama. Sve je zaključeno prigodnom meditacijom.

Svi oni koji susret nisu pratili putem livestreama, mogu ga pogledati na Facebook profilu i YouTube kanalu Hrvatskog nadzemlja te Nadzemlje pratiti i na Instagram profilu.

Na kraju ove akademske godine Hrvatsko nadzemlje zahvaljuje se dragom Bogu za još jednu uspješnu sezonu i za svoj jubilarni 100. susret. Zahvale idu i svima koji nas podržavaju i prate tijekom svih ovih godina: našem nadbiskupu mons. Marinu Barišiću, dragom povjereniku Ureda za pastoral mladih doc. dr. don Mihaelu Miši Proviću, našem duhovniku don Tomislavu Bašiću, Nadbiskupskom Sjemeništu s upraviteljem doc. dr. sc. don Edvardom Pundom te institucijama Sveučilišta, Grada i svim drugim vanjskim suradnicima. Dolazi ljeto i vrijeme je za kratku pauzu od susreta te se ponovno vidimo iduće sezone s još više nadzemljaškog sadržaja ili kako mi kažemo još glupljim filmovima i lošijima bazama.